W II niedzielę Adwentu, czyli 8 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce już po raz dwudziesty: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. 

Ostatnia niedziela roku liturgicznego, przypadająca w tym roku 24 listopada 2019 r., będzie miała szczególny wymiar dla wspólnoty Księży Pallotynów Prowincji warszawskiej, bowiem związana jest z obchodzoną w tym dniu uroczystością patronalną Chrystusa Króla Wszechświata.

Uroczystość Chrystusa Króla jest tradycyjnie świętem patronalnym warszawskiej Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, która jak co roku gromadzi na wspólnej modlitwie członków Stowarzyszenia, licznych gości oraz wiernych. Dla każdej wspólnoty parafialnej i rektoralnej, gdzie posługują księża i bracia pallotyni z prowincji wschodniej jest to dzień bardzo uroczysty, bo również jest świętem patronalnym. 

Warto wspomnieć, iż uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wprowadził do liturgii papież Pius XI na zakończenie roku jubileuszowego 1925 poprzez wydanie encykliki Quas Primas. Początkowo obchody tego święta przypadały na ostatnią niedzielę października. Jednak sobór przeniósł je na ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko, co rodzaj ludzki w nadprzyrodzonym i przyrodzonym porządku posiada i czego się spodziewa, ma swój początek i mieć będzie swój chwalebny koniec w Jezusie Chrystusie.

Warszawska Prowincja Pallotynów, istniejąca do 1935 r. jako Regia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Polsce, przyjęła oficjalnie nazwę „Chrystusa Króla” 14 marca 1942 r.

Obserwuj nas na facebooku

Wpłać darowiznę